Skip navigation
Copenhagen Cartel Og Wehlers Panel DIC 2025 Kbh

Paneldiskussion om det digitale produktpas

Copenhagen Cartel og Wehlers deler konkrete erfaringer med det digitale produktpas

I foråret 2025 mødtes 24 nordiske virksomheder i projektet Data til Business. Målet var at indhente viden om at omsætte data, sporbarhed og transparens til forretningsudvikling og cirkulære løsninger. På den måde kan data blive en værdiskaber, og ikke kun en udgift.  

  

Du kan finde flere artikler om dagen nederst på denne side.  

Her vil vi blot dele pointer fra en paneldebat med blandt andre  

  • Kathrine Lee, Copenhagen Cartel og 
  • Henrik Holm, Wehlers  
Wehlers Med Stol

Wehlers Stol

De to virksomhedsejere svarede åbent på interesserede spørgsmål fra deltagerne, og vi lærte blandt andet: 

 

Katrine, founder, Copenhagen Cartel:  

  • Vi tester – og lærer af vores fejl. Fra 2023 har vi arbejdet hen mod det digitale produktpas. Det bedste ved processen er, at vi selv forstår vores supply chain 100%. 

  • I starten var det meget manuelt, hvor vi kontaktede alle leverandørerne. suppliers. Vi lavede også en stor pop up store samt en survey for at få feedback fra kunderne. På den måde fik vi forståelse, hvordan data hjælper os til at ramme det, som kunderne gerne vil have mere af.  

  • Tid og økonomi er den store hurdle. Der er SÅ meget at gøre. Det er en kæmpe opgave, som der skal være fokus på hele tiden. I starten var det nemt at indsamle mere og mere data, men hvad så? Vi måtte spare penge op til at gå ind i det.  

  • Først tænkte vi, at vi måtte hyre en ekstern, men alle følte ansvar inden for deres egne områder, og anså det som et plus til deres eget arbejde at dykke ned i produktpasset.  

  • Produktpasset bliver kun en succes, hvis kunderne forstår det og bruger det aktivt. Vi skal tage noget meget komplekst og gøre det simpelt – det er svært!  

  • Vores tests viser, at produktpas er svært for kunder at forstå; de oplever det nemt som information overload. Mit råd er derfor at gøre det simpelt, også i forhold til scanning. Få folk til at forstå, hvorfor de skal scanne. Vores erfaring er, at det virker at give noget gratis.  

  • Uddan kunderne. Vi fortæller ærligt, at der er noget, vi ikke ved, og det forstår de godt – at det er en proces for både dem og os.  

 

Kathrine Lee, , Founder
Copenhagen Cartel

“Først tænkte vi, at vi måtte hyre en ekstern, men alle følte ansvar inden for deres egne områder, og anså det som et plus til deres eget arbejde at dykke ned i produktpasset. ”

Henrik, founder, Wehlers: 

  • Vores møbler er bygget til cirkularitet. Hvis kunden ikke skal bruge stolen mere, så stil den på gaden, og jeg henter den.  

  • Jeg kan sælge den samme stol to gange, og jeg forstår ikke, hvorfor alle virksomheder ikke gør det samme. 

  • Nu har stolen en chip med fuld transparens. Jeg tror, det vil højne værdien yderligere, fordi man kan se hele stolens rejse. 

  • Vores kunder er B2B, så de er meget interesserede i den information, der er i chippen. Det er en klar fordel for os, at den er synlig.