Skip navigation

De kommercielle og kommunikative muligheder i DPP

Det Digitale Produktpas (DPP) er mere end et nyt dokumentationskrav. Det kan blive et stærkt værktøj for din virksomhed. Lær hvordan på dette webinar.

Dato

07.10.2026

Tidspunkt

08.30 - 10.00

Webinar: De kommercielle og kommunikative muligheder i DPP

Webinar 2 af 5 under Eco-Design Innovation Challenge

Om webinaret

Det Digitale Produktpas (DPP) er meget mere end et nyt dokumentationskrav. Det kan blive et stærkt værktøj til at skabe værdi gennem øget transparens, bedre kundeoplevelser og nye muligheder for kommunikation og brugerinddragelse.

Med fokus på produkters levetid og cirkularitet, møder vi professor Arne Remmen fra Aalborg Universitet, som giver perspektiver på DPP's potentiale for brugerinvolvering, og Digitization and Master Data Manager, Heidi Bøjlesen fra Holmris B8, der deler virksomhedens konkrete erfaringer med at udvikle og implementere DPP på en række produkter.

Der bliver god tid til spørgsmål og dialog.

 

Webinaret er nr. 2 af 5 under Eco-Design Innovation Challenge

Finansiering og videnspartnere