Kontakt sekretariatet

Sekretariat varetager den daglige ledelse og står blandt andet for at indsamle ny viden indenfor bolig og beklædning samt understøtte og igangsætte relevante projekter og vidensdeling.

Sekretariatet består af projekt-, udviklings- og kommunikationsfolk. Vi er i alt 25 medarbejdere, der igangsætter, understøtter og koordinerer klyngens mange aktiviteter. Vores hovedkontor er i Herning. Vi har derudover Sylab i Ikast, Headstart Fashion House i Aarhus og kontor i Bloxhub i København.

Innovationsnetværket Lifestyle & Design Cluster (Hovedkontor)
Birk Centerpark 38
7400 Herning
Tlf.: +45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
Cvr. Nr.: 2692 7722

Headstart Fashion HOUSE
Mindet 4
DK-8000 Aarhus C
E-mail: info@ldcluster.com
Cvr. Nr.: 2692 7722

Innovationsnetværket Lifestyle & Design Cluster (København)
BLOXHUB
Frederiksholms Kanal 30 A5, 1. sal
1220 København K
Tlf.:+45 3527 7524
E-mail: info@ldcluster.com

Sylab
Marsvej 6
DK-7430 Ikast
E-mail: sylab@ldcluster.com
Telefon: 7190 8922

betinna

Betina Simonsen
Direktør
Tlf. 9616 6200
Mobil: 2936 0090
betina@ldcluster.com
LinkedIn

svea

Svea Lund
Koordinator
Tlf. 9616 6201
svea@ldcluster.com
LinkedIn

frank-engelbrecht-foto

Frank Engelbrecht
Projektleder, cirkulær økonomi samt SDG ansvarlig
Tlf. 9616 6201
Mobil: 2174 0020
frank@ldcluster.com
LinkedIn

joan-knudsen

Joan Knudsen
Projektleder, innovation & design
Tlf 9616 6202
Mobil: 4242 1243
joan@ldcluster.com
LinkedIn

Dennis

Dennis Wollbrink
Projektleder, digitalisering
Mobil: 5194 4012
dennis@ldcluster.com
LinkedIn

jesper-rasch-web

Jesper Rasch
Projektleder, internationalisering
Mobil: 5092 5094
jesper@ldcluster.com
LinkedIn

Jørn-Bertelsen-sh

Jørn Bertelsen
Regnskab og afrapportering
Mobil: 2330 6802
jorn@ldcluster.com

k2

Kim Hjerrild 
Head of Circular Economy
Mobil: 6037 7221
kim@ldcluster.com
LinkedIn

IMG_0720-2-min

Heidi Svane
Head of Digital
Mobil: 2074 7683
heidi@ldcluster.com
LinkedIn

Nathalie

Nathalie Mühlendorph
Projektkoordinator
Mobil: 28565295
nathalie@ldcluster.com

LinkedIn

chapelle_headshot_SH

Christian Chapelle
Head of Incubation
Mobil: 2420 7207
christian@ldcluster.com
LinkedIn

foto 1

Amalie Ege
Studentermedhjælper
Mobil: 28760338
amalie@ldcluster.com

LinkedIn

h2

Henrik Nørgaard 
Projektleder Cirkulær Økonomi
Mobil: 4046 2400
henrik@ldcluster.com
LinkedIn

Isabella

Isabella Holmgaard 
Lead Textile Loop & Lead Nordic Circular Hotspot
Mobil: 4124 7911
isabella@ldcluster.com
LinkedIn

Maria medarbejderbillede

Maria Rye Vangsted
Kommunikationsansvarlig
Mobil: 2176 7600
maria@ldcluster.com

LinkedIn

thumbnail_Gabriella

Gabriella Constantinou
Projektmedarbejder, cirkulær økonomi & textile recycling
Mobil: 61730357
gabriella@ldcluster.com
LinkedIn

5B8E82B7-405D-4EEE-89CB-631792ABC9D4

Jeanette Petersen
Projektleder på BSR Interreg
Mobil: 27288271
jeanette@ldcluster.com

LinkedIn

Lone

Lone Haumann
Projektleder af GCO og CØ SMV
Mobil: 26232663
lone@ldcluster.com
LinkedIn

Diana

Diana Holm
Controller
Mobil: 30441860
diana@ldcluster.com

LinkedIn

IMG_3015

Lise Clemmensen
Projektleder, Sylab
mobil: 2815 2935
lise@ldcluster.com

Lene_Sylab

Lene Maibrit Hulgaard Nielsen
Syerske, Sylab

KONTAKT OS

Afdeling i Jylland
Birk Centerpark 38
7400 Herning
Tlf.: +45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
> Find vej
Afdeling i København
BLOXHUB
Frederiksholms Kanal 30 A5, 1. sal
1220 København K
Tlf.:+45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
Find vej
Lifestyle & Design Cluster
Lifestyle & design cluster is supported by: