Whocopied.me protects this content

Kontakt sekretariatet

Sekretariat varetager den daglige ledelse og står blandt andet for at indsamle ny viden indenfor bolig og beklædning samt understøtte og igangsætte relevante projekter og vidensdeling.

Sekretariatet består af projekt-, udviklings- og kommunikationsfolk. Vi er i alt 25 medarbejdere, der igangsætter, understøtter og koordinerer klyngens mange aktiviteter. Vores hovedkontor er i Herning. Vi har derudover Sylab i Ikast, Headstart Fashion House i Aarhus og kontor i Bloxhub i København.

Innovationsnetværket Lifestyle & Design Cluster (Hovedkontor)
Birk Centerpark 38
7400 Herning
Tlf.: +45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
Cvr. Nr.: 2692 7722

Headstart Fashion HOUSE
Mindet 4
DK-8000 Aarhus C
E-mail: info@ldcluster.com
Cvr. Nr.: 2692 7722

Innovationsnetværket Lifestyle & Design Cluster (København)
BLOXHUB
Frederiksholms Kanal 30 B1, 1. sal
1220 København K
Tlf.:+45 3527 7524
E-mail: info@ldcluster.com

Sylab
Marsvej 6
DK-7430 Ikast
E-mail: sylab@ldcluster.com
Telefon: 7190 8922

betina

Betina Simonsen
Direktør
Tlf. 9616 6200
Mobil: 2936 0090
betina@ldcluster.com
LinkedIn

svea

Svea Lund
Koordinator
Tlf. 9616 6201
svea@ldcluster.com
LinkedIn

frank-engelbrecht-foto

Frank Engelbrecht
Projektleder, cirkulær økonomi samt SDG ansvarlig
Tlf. 9616 6201
Mobil: 2174 0020
frank@ldcluster.com
LinkedIn

Joan Knudsen sort-hvid

Joan Knudsen
Head of Design & Entrepreneurship
Tlf: 9616 6202
Mobil: 4242 1243
joan@ldcluster.com
LinkedIn

Dennis

Dennis Wollbrink
Projektleder, digitalisering
Mobil: 5194 4012
dennis@ldcluster.com
LinkedIn

Diana

Diana Holm
Teamleder, Controlling
Mobil: 30441860
diana@ldcluster.com

LinkedIn

Jørn-Bertelsen-sh

Jørn Bertelsen
Regnskab og afrapportering
Mobil: 2330 6802
jorn@ldcluster.com

k2

Kim Hjerrild 
Head of Circular Economy
Mobil: 6037 7221
kim@ldcluster.com
LinkedIn

Heidi Svane

Heidi Svane
Head of Digital
Mobil: 2074 7683
heidi@ldcluster.com
LinkedIn

Nathalie

Nathalie Mühlendorph
Projektkoordinator
Mobil: 28565295
nathalie@ldcluster.com

LinkedIn

chapelle_headshot_SH

Christian Chapelle
Head of Incubation
Mobil: 2420 7207
christian@ldcluster.com
LinkedIn

5B8E82B7-405D-4EEE-89CB-631792ABC9D4

Jeanette Petersen
Projektleder på BSR Interreg
Mobil: 27288271
jeanette@ldcluster.com

LinkedIn

Henrik 2

Henrik Nørgaard (barsel)
Projektleder Cirkulær Økonomi
Mobil: 4046 2400
henrik@ldcluster.com
LinkedIn

Isabella

Isabella Holmgaard
Lead Textile Loop & Lead Nordic Circular Hotspot
Mobil: 4124 7911
isabella@ldcluster.com
LinkedIn

Maria medarbejderbillede

Maria Rye Vangsted
Kommunikationsansvarlig
Mobil: 2176 7600
maria@ldcluster.com

LinkedIn

thumbnail_Gabriella

Gabriella Constantinou
Projektmedarbejder, cirkulær økonomi & textile recycling
Mobil: 20222605
gabriella@ldcluster.com
LinkedIn

Maria H

Maria Hørmann
Projektleder, cirkulær økonomi
Mobil: 40354043
mah@ldcluster.com

LinkedIn

Lone

Lone Haumann
Projektleder af GCO og CØ SMV
Mobil: 26232663
lone@ldcluster.com
LinkedIn

Johanne

Johanne Stenstrup
Projektmedarbejder, Cirkulær Økonomi
Mobil: 40212600
johanne@ldcluster.com
LinkedIn

Foto Steen Ancher Sort-hvid

Steen Ancher
Kommunikationsansvarlig
Mobil: 20554399
steen@ldcluster.com
LinkedIn

Christoffer BW

Christoffer Bünner
Projektleder
Mobil: +45 5144 3132
christoffer@ldcluster.com
LinkedIn

amalie-ege-sort-hvid_optimized

Amalie Ege
Kommunikationsmedarbejder
Mobil: +4528760338
amalie@ldcluster.com
LinkedIn

Anton BW

Anton Ditmer
Junior controller
Mobil: 40228010
anton@ldcluster.com
LinkedIn

Birgitte Sort-Hvid

Birgitte Markussen
Projektleder, Design & Iværksætteri
Telf: 22767990
birgitte@ldcluster.com
LinkedIn

edward vingwe sort-hvid

Edward Vingwe
Projektmedarbejder
Edward@ldcluster.com
LinkedIn

Sia beskåret Sort-hvid

Sia Rosenberg
Projektleder for iværksættere, Sylab
Telf: 71 90 89 22
sia@ldcluster.com
LinkedIn

Louise 3 sorthvid

Louise Nielsen
Syerske, Sylab

Lene_Sylab

Lene Maibrit Hulgaard Nielsen
Syerske, Sylab

Linus sort-hvid

Linus Mæng Bendtsen 
Elev, Sylab

Nickie 2 beskåret sort-hvid

Nickie Geneser Bach
Syerske, beklædningsdesigner, Sylab

Birgit 1 sorthvid

Birgit Rasmussen
Syerske, Sylab

KONTAKT OS

Afdelinger i Jylland
Birk Centerpark 38
7400 Herning
Tlf.: +45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
> Find vej

Headstart Fashion HOUSE
Mindet 4
8000 Aarhus C
E-mail: info@ldcluster.com

Sylab
Marsvej 6
7430 Ikast
E-mail: sylab@ldcluster.com
Afdeling i København
BLOXHUB
Frederiksholms Kanal 30 B1, 1. sal
1220 København K
Tlf.:+45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
Find vej
Lifestyle & Design Cluster
Lifestyle & design cluster is supported by: