Whocopied.me protects this content

Future of Fashion 2013

At facilitere et bedre møde mellem de nyuddannede talenter fra de tre mode uddannelser og branchen, med det formål at lette kandidaternes vej ud på arbejdsmarkedet.

Samtidig er det formålet at branchen får mulighed for at være bedst muligt opdateret på hvad der rør sig hos de nye designere og forbedre deres muligheder for at rekruttere bedst mulig. Derudover skal studerende involveres i hele processen.

De studerende skal komme fra andre årgange. De vil opnå en viden om projektledelse, markedsføring samt organisering af kompleks kampagne. Ved at sætte forskellige fagligheder sammen: interaktionsdesignere, mode og tekstil designere, studerende fra markedsføring og evt. fra andre uddannelses institutioner som IT Universitetet og Filmskolen er det ønsket at afprøve og udvikle nye show former, som både kan fungere live og virtuelt. Det er ønsket at dette projekt, der løber for første gang i 2013 på sigt kan udvikles internationalt så der kan opnås et stærkere netværk for måde kandidater og branchen.

Målgruppen er kandidater fra de tre uddannelsesinstitutioner samt virksomheder fra modebranchen.

Future of Fashion afgangsshow på Børsen

26 af landets dimitterende designspirer fra Designskolen Kolding, Kunstakademiets Designskole og TEKO/VIA University College viste mandag d. 01. juli 2013 deres kollektioner frem på Børsen under det fælles modeshow “Future of Fashion”

Læs artiklen “Morgendagens designere profilerede moden på Børsen”

Læs artiklen “Nyuddannet designer får job gennem Future oF Fashion”

Rasmus Nordqvist
Community Manager
mobil: 27630531
Mail: info@join.dk

Her har vi samlet en oversigt med links til omtale af afgangseleverne ved Future of Fashion

Institution Navn  Omtale
TEKO Randi Kjær Pedersen
TEKO Suzan Woodcock http://fashionforum.dk/2013/07/29/det-nye-kuld-randi-kjaer-pedersen/
TEKO Sofie Hviid http://fashionforum.dk/2013/08/01/det-nye-kuld-sofie-hviid/
KADK Tine Winther Rysgaard http://fashionforum.dk/2013/08/06/det-nye-kuld-tine-winther-rysgaard/
KADK Mia Aalund Kirkegaard http://fashionforum.dk/2013/07/24/det-nye-kuld-mia-aalund-kierkegaard/
KADK Agathe Thomassen http://fashionforum.dk/2013/07/04/det-nye-kuld-agathe-thomasson/
KADK Nadja Friis http://fashionforum.dk/2013/07/26/det-nye-kuld-nadja-during-friis/
KADK Regina Tirsgaard Jessen http://fashionforum.dk/2013/07/30/det-nye-kuld-regina-jessen/
KADK Ditte Lerche http://fashionforum.dk/2013/07/10/det-nye-kuld-ditte-lerche/
KADK Trine Kristoffersen http://fashionforum.dk/2013/08/07/det-nye-kuld-trine-kristoffersen/
KADK Anna Falk http://fashionforum.dk/2013/07/05/det-nye-kuld-anna-margareta-falk/
KADK Tilde Bay Kristoffersen http://fashionforum.dk/2013/08/05/det-nye-kuld-tilde-bay-kristoffersen/
DK Alexander Katchen Sehested http://fashionforum.dk/2013/07/08/det-nye-kuld-alexander-katchen-sehested/
DK Katrine Terese Nielsen http://fashionforum.dk/2013/07/12/det-nye-kuld-katrine-terese-nielsen/
DK Sarah Mi Svendsen http://fashionforum.dk/2013/07/31/det-nye-kuld-sarah-mi-svendsen/
DK Laura Locher http://fashionforum.dk/2013/07/16/det-nye-kuld-laura-locher/
DK Michelle Volquards Hansen http://fashionforum.dk/2013/07/25/det-nye-kuld-michelle-volquards-hansen/
DK Mea Andresen http://fashionforum.dk/2013/07/22/det-nye-kuld-mea-andresen/
DK Merja Hannele Ulvinen http://fashionforum.dk/2013/07/23/det-nye-kuld-merja-hannele-ulvinen/
DK Anne Woidemann Christensen http://fashionforum.dk/2013/07/09/det-nye-kuld-anne-woidemann-christensen/
DK Linea Lund Hjorhöy http://fashionforum.dk/2013/07/18/det-nye-kuld-linea-lund-hjorhoy/
DK Kristina Mielec http://fashionforum.dk/2013/07/15/det-nye-kuld-kristina-mielec/
DK Mathilde Maalouf http://fashionforum.dk/2013/07/19/det-nye-kuld-mathilde-maalouf/
DK Laura Trzebuchowska http://fashionforum.dk/2013/07/17/det-nye-kuld-laura-trzebuchowska/
DK Katja B Knudsen http://fashionforum.dk/2013/07/11/det-nye-kuld-katja-bruchle-knudsen/

KONTAKT OS

Afdelinger i Jylland
Birk Centerpark 38
7400 Herning
Tlf.: +45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
> Find vej

Headstart Fashion HOUSE
Mindet 4
8000 Aarhus C
E-mail: info@ldcluster.com

Sylab
Marsvej 6
7430 Ikast
E-mail: sylab@ldcluster.com
Afdeling i København
BLOXHUB
Frederiksholms Kanal 30 B1, 1. sal
1220 København K
Tlf.:+45 9616 6200
E-mail: info@ldcluster.com
Find vej
Lifestyle & Design Cluster
Lifestyle & design cluster is supported by: