Skip navigation

National Handlingsplan for Tekstiler

National Handlingsplan for Tekstiler samler branchen om cirkulær innovation, ansvarligt forbrug og bæredygtig værdiskabelse.

Formål

National Handlingsplan for Tekstiler

National Handlingsplan for Tekstiler skal stimulere fremskridt i forhold til cirkulær omstilling af mode- og tekstilbranchen. Handlingsplanen bygger på en vision om, at Danmark i 2030 er anerkendt i Europa som frontløber for cirkulære tekstilsystemer.

Hele værdikæden – fra design og produktion til forbrug, levetidsforlængelse, indsamling og genanvendelse – skal integreres i en sammenhængende struktur, der reducerer ressourceforbrug, minimerer miljøpåvirkning og skaber værdi af materialer og råvarer, som ellers ville gå tabt.

Handlingsplanen organiseres i tre hovedspor, der tilsammen skal accelerere omstillingen: 1) Branchens cirkulære omstilling, 2) Cirkulær infrastruktur samt 3) Tekstildannelse og kompetenceløft.

Kort om handlingsplanen
  • Danmark skal være frontløber i cirkulære tekstilsystemer inden 2030
  • Hele værdikæden skal følge affaldshierarkiets grundlæggende principper, hvor forebyggelse, levetidsforlængelse og genbrug prioriteres før genanvendelse og affaldshåndtering
  • Planen har tre spor: omstilling, infrastruktur og kompetenceløft
Udbytte

Fælles kompas skal fremtidssikre tekstilbranchen gennem cirkulær innovation

Med handlingsplanen samles hele den danske tekstilbranche i en ambitiøs, koordineret indsats. Fra virksomheder og myndigheder til vidensinstitutioner og civilsamfund. Den fælles ambition er at skabe et fælles kompas, der viser retningen for en fremtidssikret tekstilsektor baseret på cirkulær innovation, ansvarligt forbrug og bæredygtig værdiskabelse.

Vision

Danmark som cirkulært fyrtårn

Handlingsplanen bygger på en vision om, at Danmark i 2030 er anerkendt i Europa som frontløber for cirkulære tekstilsystemer. Hele værdikæden – fra design og produktion til forbrug, levetidsforlængelse, indsamling og genanvendelse – skal integreres i en sammenhængende struktur, der reducerer ressourceforbrug, minimerer miljøpåvirkning og skaber værdi af materialer og råvarer, som ellers ville gå tabt.

Visionen følger affaldshierarkiets grundlæggende principper, hvor forebyggelse, levetidsforlængelse og genbrug prioriteres før genanvendelse og affaldshåndtering. 

Visionen tager afsæt i erkendelsen af, at den nuværende produktion og det nuværende forbrug af tekstiler ikke er foreneligt med langsigtede klima- og ressourcehensyn eller med et samfund, der respekterer og opererer inden for de planetære grænser.

Miljøstyrelsen har bevilget 40 mio. kr., der var afsat på Finansloven 2025 til National Handlingsplan for Tekstiler (NHPT).

National Handlingsplan for Tekstiler (NHPT)  

Erhvervsklyngen Lifestyle and Design Cluster (LDC) er ansvarlig for sekretariatsfunktionen, i tæt partnerskab med brancheorganisationen Dansk Mode & Textil (DM&T) og innovationsmissionen for cirkulær økonomi, TRACE.  

Lifestyle and Design Cluster er i forvejen ansvarlig for ’Det frivillige Sektorsamarbejde om Tekstiler’, som er et samarbejde mellem Miljøministeriet, virksomheder og organisationer. 

Betina Simonsen , Direktør
Lifestyle and Design Cluster

“Vores fælles ambition er at skabe et fælles kompas, der viser retningen for en fremtidssikret tekstilsektor baseret på cirkulær innovation, ansvarligt forbrug og bæredygtig værdiskabelse.”

Tre spor – én samlet indsats 

Handlingsplanen organiseres i tre hovedspor, der tilsammen skal accelerere omstillingen: 

  • Branchens cirkulære omstilling: Støtte virksomheder i at leve op til EU’s stigende lovkrav og udvikle nye forretningsmodeller

  • Cirkulær infrastruktur: Opbygning af nationale systemer mellem det offentlige og private til at fremme besparelser af ressourcer, genbrug samt genanvendelse. 

  • Tekstildannelse og kompetenceløft: Opkvalificering af danskernes tekstilviden, reparation og genbrug gennem undervisning, netværk og landsdækkende kampagner. 
Anette Juhl , Direktør
TRACE

“Det er en branche med et stort potentiale for at skabe værdi gennem fælles retningslinjer og samarbejde på tværs af forskning, offentlige myndigheder, NGO’er og virksomheder.”

Error rendering partial for block “ldcAccordionBlock”

The Regex engine has timed out while trying to match a pattern to an input string. This can occur for many reasons, including very large inputs or excessive backtracking caused by nested quantifiers, back-references and other factors.

Marie Busck , Chief Sustainability Officer
Dansk Mode & Tekstil

“Siden DM&T lancerede det politiske udspil om en national handlingsplan for tekstiler, er det det her, vi har arbejdet for. Vi var meget glade, da det lykkedes at få handlingsplanen på finansloven, og det er fantastisk, at vi nu står i så stærkt et partnerskab, som sammen kan lave handlingsplanen og iværksætte aktiviteter, der vil give både samfundet og branchen et holistisk løft på tekstilområdet.”

Finansiering og videnspartnere